ניתוח חניכיים לשינוי מין

הידעתם? עד שנת 2001 המין של המילה "חניכיים" היה נזיל: בחלק מהמילונים הופיע בזכר ובאחרים בנקבה. היה זה בישיבה רנח של האקדמיה ללשון שבה התקבלה החלטה לקבוע את מין החניכיים כנקבה בלבד (ר' תמונה). הנימוק: להתאים למגמה בציבור להתייחס בנקבה לשמות בעלי סיומת זוגי (-יים).
הרבה נכתב ונחקר אודות המגמה הזאת, ונראה שיש בה אמת: בגלל ריבוי שמות נקביים בסיומת זאת – ידיים, רגליים, שיניים – גם שמות זכריים שהריבוי שלהם הוא בסיומת זו אינם יכולים לחמוק מהנקביות שכמו דבקה בה.

הדבר המפתיע יותר הוא שה"נקביזציה" של צורת הרבים עשויה לחלחל גם אל צורת היחיד. זה אולי מה שקרה עם "גרביים". כולנו אמרנו "גרביים נקיות" ומכאן הייתה הדרך קצרה אל "גרב נקייה". והנה, 20 שנה לאחר שינוי המין של חניכיים, באופן בלתי נמנע, החליטה השנה האקדמיה כי מין המילה "גרב" הוא גם זכר וגם נקבה (מה שנקרא – זו"נ).

אגב, לרוב, גם מי שאומר "מגפיים חדשות" לא יאמר "מגף חדשה". כלומר, ה"טעות" בצורת הרבים לא משפיעה על תפיסת המין של שם העצם ביחיד. אולי זה משום שזכר הוא המין הלא מסומן (כלומר – אם אין סיומת ה/ת בד"כ השם הוא זכרי). "פיצול האישיות" הזה של מילים מסוימות יוצר אנומליה בלקסיקון: מין דקדוקי שונה לצורת היחיד ולצורת הרבים של אותו השם!

ועוד שתי הערות: 1. למילה חניכיים אין צורת יחיד מקובלת בשימוש בקרב הדוברים. היא עונה להגדרה "ריבוי תמידי" – מילים כמו "מספריים", "מאזניים" וכיו"ב שאף על פי שצורתן רבים, לא נגזרת מהן צורת יחיד. במילונים מופיעה ליד מילים אלה ההגדרה ז"ר (זכר רבים) או נ"ר (נקבה רבות). יחד עם זאת, בקרב רופאי השיניים קיימת הצורה "חניך" כאשר הם מתייחסים למקטע חניכיים שבו תקועה שן מסוימת. לדוגמה, חניך 37 הוא החניך שבו תקועה שן 37. במילונים חניך הוא עדיין רק תלמיד.

2. היות שמילים רבות המציינות איברי גוף ואביזרים קשורים אליהם הן נקביות, נתקלתי ב"נקבזיציה" של מילים משדה סמנטי זה גם כשהסיומת שלהן היא סיומת הזכר הרגילה (-ים). כך, שמעתי לא מעט התייחסויות של דוברים ילידיים בנקבה למילים: תחתונים, סנדלים, כפכפים, ואפילו עגילים. ולאחרונה נתקלתי גם בהתייחסות נקבית לצורות היחיד של איברים כמו סנטר, מרפק, קרסול.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s